Menu does not appear
-- SiteMap

Councilor

Councilor Hiroo Dohy

Present Position
Executive Officer, Blood Service Headquarters, Japanese Red Cross Society
Education
July 1970 Graduated School of Medicine, Hiroshima University
Professional appointments
April 2016 Executive Officer, Blood Service Headquarters, Japanese Red Cross Society
April 2012 Director, Japanese Red Cross Chugoku-Shikoku Block Blood Center
April 2004 Director, Hiroshima Red Cross Hospital & Atomic-bomb Survivors Hospital
April 1999 Deputy Director, Hiroshima Red Cross Hospital & Atomic-bomb Survivors Hospital
April 1997 Chief, 1st Department of Internal Medicine, Hiroshima Red Cross Hospital & Atomic-bomb Survivors Hospital
March 1984 Chief, 4th Department of Internal Medicine, Hiroshima Red Cross Hospital
June 1983 Instructor, Hiroshima University Faculty of Medicine
September 1981 University instructor appointed by the Ministry of Education (Assistant, Research Institute for Nuclear Medicine and Biology, Hiroshima University)
June 1981 Technical official appointed by the Ministry of Health and Welfare (Senior Physician, Gastrointestinal Department, Otake National Hospital)
September 1978 Dispatched to France
October 1977 University instructor appointed by the Ministry of Education (Assistant, Research Institute for Nuclear Medicine and Biology, Hiroshima University)
April 1975 Member of medical staff, Hiroshima University Hospital
Field of specialty: Hematology
International collaborations
Member of Merit, Japanese Society of Hematology
Member Emeritus, Japanese Society for Hematopoietic Cell Transplantation
Councilor, Japanese Society for Lymphoreticular Tissue Research